tanulási nehézségek_ motiváció

2022. 08. 10. 00:00:00

7+1 ötlet a társas és érzelmi nevelésre a tanítói gyakorlatban

Gyakran hallom lelkes és elhivatott pedagógusoktól (akik még a pályán maradtak), hogy teljesen tisztában vannak az érzelmi nevelés fontosságával, és azzal, hogy a mai iskolákban képtelenség érdemben tanítani anélkül, hogy ne foglalkozzanak a gyerekek érzelmi és társas kihívásaival. Azonban a tanmenet adott, az idő kevés, az érzelmi és viselkedésproblémák száma egyre csak gyarapszik, a pedagógusok teherbírása korlátozott, és különben sem tudják, hogy konkrétan hogyan is valósulhatna meg a lelki nevelés intézményes keretek között. Hiszen „köztudomású”, hogy a gyermek érzelmi jóllétéért és az olyan alapvető életkészségeikért, mint az önállóság, kedvesség, kudarctűrés, problémamegoldás, konfliktuskezelés stb. elsősorban a család a felelős.
2021. 08. 15. 00:00:00

Hogyan menedzseljük hatékonyan az osztálytermi viselkedést?

Kedves Óvodapedagógusok, Tanár nénik, Tanár bácsik!

Üdvözlünk Titeket a nyári szünetben, és reméljük lassacskán sikerül kipihenni az előző „zűrzavaros” tanév fáradalmait. Mivel többen jeleztétek, hogy szívesen fogadnátok az osztálytermi viselkedés menedzselésével kapcsolatos jó gyakorlatokat, ötleteket, - a pedagógiai munkátokat megsegítendő - készítettünk egy kifejezetten Nektek szóló tanári kézikönyvet, amelyben egy csokor olyan könnyen bevezethető és alkalmazható stratégiát találtok, amelyek megkönnyíthetik az előttetek álló tanév tervezését, és elősegítik egy pozitív osztálytermi környezet megteremtését.

2021. 07. 14. 00:00:00

Miért kell(ene) tanítani a társas és érzelmi műveltséget az óvodában, iskolában?

Úgy, mint a nagyvilágban, a vírushelyzet hazánkban, sőt az iskoláinkban is beindította a változás szelét. A hagyományos tanterv jól tudjuk, arra való, hogy a gyerekeink megtanuljanak helyesen írni, olvasni, számolni, és hogy elsajátítsanak egy általános tudásanyagot az olyan műveltségi területekből, mint a természettudományok, idegen nyelvek, történelem, digitális kultúra stb.  Ez mind rendben is volna, ám a váratlan krízis sok más mellett arra is rávilágított, hogy létezik egy nagyon fontos műveltségi terület, amiben jóformán sem a családi sem az intézményes nevelés színterén nem mélyülnek el a gyerekek, - mégpedig a szociális és érzelmi képességek, az ún. soft skillek területe.
2021. 04. 16. 00:00:00

Vissza az iskolába! - letölthető segédlettel

Az ovis és alsós gyerekek 4 hét otthoni lazulás és tanulás után, jövő héttől visszatérnek az intézményes nevelés-oktatás kötelékébe. Azok, akik élvezték az otthoni tanulást, valószínűleg nem lesznek túl lelkesek az első napokban, azok pedig, akik már alig várták, hogy újra társaik körében lehessenek, túl nagy izgalommal érkeznek ahhoz, hogy figyelni és fókuszálni tudjanak a tananyagra, vagy az év elején meghatározott viselkedéses normákra. Így vagy úgy, a gyermekeink most is, mint mindig, tele lesznek élményekkel, érzésekkel és gondolatokkal, amelyek mind megosztásra és meghallgatásra várnak.  Épp úgy, mint a hosszú és szabadabb nyári szünet után.
2021. 01. 09. 00:00:00

2021-es üdvözlet és ajándék

Boldog új évet! Boldog új évet! Boldog új évet! – mondogatni is szeretem, de a legizgalmasabb hallgatni, hogy kinek, mit jelent ez a jókívánság.
- Mitől lenne boldog az új évünk?
- Mitől lenne teljesebb az életünk?
- Mit szeretnénk valójában? Mire vágyunk legbelül? Miről álmodunk titkon?
- Minek a hiányát panaszoljuk régóta?
- Mit hagynánk magunk mögött?
- Mit tervezünk máshogy cselekedni?
- Miről döntöttük el, hogy itt az idő megváltoztatni?
2020. 10. 13. 00:00:00

Miért ilyen „lusta és motiválatlan" ez a gyerek, és mit tehetnénk, hogy rábírjuk a tanulásra?

  • Ezt a gyereket nem érdekli semmi, csak a videójáték hozza lázba, meg a kütyüzés.
  • Ha tanulni kell, azt mondja, nincs házi, vagy nincs kedve hozzá.
  • Ha segíteni próbálunk, kiakad, hogy már megint és mindig tanulni kell, az órai anyag egy baromság, a tanár hülye és ő utál tanulni.
  • Ha beleállunk a csatába és tanulásra erőszakoljuk, abból többnyire egyikünk sem jön ki „nyertesen.”
  • Mi lesz így belőle, ha ilyen lusta marad? 
2020. 09. 24. 00:00:00

Hogyan segítsünk lelazulni maximalista, magas elvárásokkal küzdő gyermekünknek?

Vannak gyerekek, akiknek túlzottan magas elvárásaik vannak önmaguk felé. Mindent tökéletesen akarnak csinálni, szinte sohasem elégedettek a munkájukkal. Nehezen viselik a kudarcot, félnek a hibázástól és attól, hogy a környezetük nem fogadja el őket.

2020. 09. 13. 00:00:00

Ajándékozd meg gyerekedet a naplóírás örömével!

Iskolapszichológus munkám során azt tapasztalom, hogy nincs könnyű helyzetben az a szülő, pedagógus vagy szakember, aki egy iskolai osztállyal vagy akár csak egy-egy gyerekkel szeretne viselkedési vagy érzelmi problémák megoldásán dolgozni, ugyanis a jelenlegi hazai viszonylatban nem igazán vannak hozzá megfelelő eszközeink.

2020. 08. 27. 00:00:00

Irány a suli! Hogyan és mit pakoljunk be az érzelmi hátizsákba?

Miközben a nyári szünet utolsó napjaiban gondosan pakoljuk az iskolatáskát, rendezgetjük a tolltartót, készítjük elő gyermekeink szobáját, ruháit, tankönyveit és egész életünket a szeptemberi iskolakezdésre, nagyon könnyű megfeledkezni arról, hogy biztonságot, örömöt, és könnyedséget is csomagoljunk számukra, - egyfajta érzelmi hátizsákot.  

A gyerekek természetes módon egy sor nehéz helyzettel fognak találkozni az iskolában: Szülőktől való szeparáció, barátkozási nehézségek, kiközösítés, kinevetés, csúfolódás, goromba tanár, magas elvárások, kudarcok, sikertelenségek, teljesítményszorongás, maximalizmus vagy épp az unalom. A 2020-as tanév ráadásul majdhogynem kimaradt, sokan csak online találkoztak az osztálytársaikkal, tanáraikkal és már alig emlékeznek milyen is a normál folyású, szabályokkal teli és nyüzsgő iskolai élet.