tanulási nehézségek_ motiváció
Hogyan támogasd az ADHD-s gyermeket, hogy el tudja kezdeni és végig is tudja vinni a feladatait?
Az ADHD-s gyerekek többsége nem azért áll ellen, fejezi be idő előtt vagy felejti el a feladatait, mert lusta vagy nemtörődöm volna, hanem esetükben az agy irányító központja – és ezáltal a végrehajtó funkciók – nem mindig működnek megbízhatóan.
Ennélfogva nem túl hatékony megoldás, ha folyton csak elmarasztaljuk a hiányosságaikért, és az sem, ha „még többet gyakoroltatjuk” őket. Többet használ, ha olyan külső kapaszkodókat adunk a kezükbe, amelyek segítenek nekik elkezdeni a feladataikat és fókuszáltnak maradni munka közben.
Ebben a blogcikkben összegyűjtöttünk néhány egyszerű, de eredményes módszert, amelyek segíthetnek az ADHD-s gyerekeknek az otthoni és iskolai teendők könnyebb elvégzésében.
7+1 ötlet a társas és érzelmi nevelésre a tanítói gyakorlatban
Hogyan menedzseljük hatékonyan az osztálytermi viselkedést?
Kedves Óvodapedagógusok, Tanár nénik, Tanár bácsik!
Üdvözlünk Titeket a nyári szünetben, és reméljük lassacskán sikerül kipihenni az előző „zűrzavaros” tanév fáradalmait. Mivel többen jeleztétek, hogy szívesen fogadnátok az osztálytermi viselkedés menedzselésével kapcsolatos jó gyakorlatokat, ötleteket, - a pedagógiai munkátokat megsegítendő - készítettünk egy kifejezetten Nektek szóló tanári kézikönyvet, amelyben egy csokor olyan könnyen bevezethető és alkalmazható stratégiát találtok, amelyek megkönnyíthetik az előttetek álló tanév tervezését, és elősegítik egy pozitív osztálytermi környezet megteremtését.
Miért kell(ene) tanítani a társas és érzelmi műveltséget az óvodában, iskolában?
Vissza az iskolába! - letölthető segédlettel
2021-es üdvözlet és ajándék
- Mitől lenne boldog az új évünk?
- Mitől lenne teljesebb az életünk?
- Mit szeretnénk valójában? Mire vágyunk legbelül? Miről álmodunk titkon?
- Minek a hiányát panaszoljuk régóta?
- Mit hagynánk magunk mögött?
- Mit tervezünk máshogy cselekedni?
- Miről döntöttük el, hogy itt az idő megváltoztatni?
Miért ilyen „lusta és motiválatlan" ez a gyerek, és mit tehetnénk, hogy rábírjuk a tanulásra?
- Ezt a gyereket nem érdekli semmi, csak a videójáték hozza lázba, meg a kütyüzés.
- Ha tanulni kell, azt mondja, nincs házi, vagy nincs kedve hozzá.
- Ha segíteni próbálunk, kiakad, hogy már megint és mindig tanulni kell, az órai anyag egy baromság, a tanár hülye és ő utál tanulni.
- Ha beleállunk a csatába és tanulásra erőszakoljuk, abból többnyire egyikünk sem jön ki „nyertesen.”
- Mi lesz így belőle, ha ilyen lusta marad?
Hogyan segítsünk lelazulni maximalista, magas elvárásokkal küzdő gyermekünknek?
Vannak gyerekek, akiknek túlzottan magas elvárásaik vannak önmaguk felé. Mindent tökéletesen akarnak csinálni, szinte sohasem elégedettek a munkájukkal. Nehezen viselik a kudarcot, félnek a hibázástól és attól, hogy a környezetük nem fogadja el őket.
Ajándékozd meg gyerekedet a naplóírás örömével!
Iskolapszichológus munkám során azt tapasztalom, hogy nincs könnyű helyzetben az a szülő, pedagógus vagy szakember, aki egy iskolai osztállyal vagy akár csak egy-egy gyerekkel szeretne viselkedési vagy érzelmi problémák megoldásán dolgozni, ugyanis a jelenlegi hazai viszonylatban nem igazán vannak hozzá megfelelő eszközeink.
Irány a suli! Hogyan és mit pakoljunk be az érzelmi hátizsákba?
Miközben a nyári szünet utolsó napjaiban gondosan pakoljuk az iskolatáskát, rendezgetjük a tolltartót, készítjük elő gyermekeink szobáját, ruháit, tankönyveit és egész életünket a szeptemberi iskolakezdésre, nagyon könnyű megfeledkezni arról, hogy biztonságot, örömöt, és könnyedséget is csomagoljunk számukra, - egyfajta érzelmi hátizsákot.
A gyerekek természetes módon egy sor nehéz helyzettel fognak találkozni az iskolában: Szülőktől való szeparáció, barátkozási nehézségek, kiközösítés, kinevetés, csúfolódás, goromba tanár, magas elvárások, kudarcok, sikertelenségek, teljesítményszorongás, maximalizmus vagy épp az unalom. A 2020-as tanév ráadásul majdhogynem kimaradt, sokan csak online találkoztak az osztálytársaikkal, tanáraikkal és már alig emlékeznek milyen is a normál folyású, szabályokkal teli és nyüzsgő iskolai élet.