Hogyan támogasd az ADHD-s gyermeket, hogy el tudja kezdeni és végig is tudja vinni a feladatait?

Hogyan támogasd az ADHD-s gyermeket, hogy el tudja kezdeni és végig is tudja vinni a feladatait?

Az ADHD-s gyerekek többsége nem azért áll ellen, fejezi be idő előtt vagy felejti el a feladatait, mert lusta vagy nemtörődöm volna, hanem esetükben az agy irányító központja – és ezáltal a végrehajtó funkciók – nem mindig működnek megbízhatóan.

Ennélfogva nem túl hatékony megoldás, ha folyton csak elmarasztaljuk a hiányosságaikért, és az sem, ha „még többet gyakoroltatjuk” őket. Többet használ, ha olyan külső kapaszkodókat adunk a kezükbe, amelyek segítenek nekik elkezdeni a feladataikat és fókuszáltnak maradni munka közben.

Ebben a blogcikkben összegyűjtöttünk néhány egyszerű, de eredményes módszert, amelyek segíthetnek az ADHD-s gyerekeknek az otthoni és iskolai teendők könnyebb elvégzésében.

  1. Legyen minden fontos információ látható!

Az ADHD-s gyerekek számára nagy könnyebbséget jelent, ha a napi teendők nemcsak a fejükben, hanem jól látható helyen is megjelennek. Minél több információ válik láthatóvá és követhetővé, annál kevesebb belső terhet jelent számukra a napi teendők átlátása és elvégzése.

  • Egy vizuális napirend például segít abban, hogy már reggel tudják: először öltözés, aztán reggeli, majd indulás az iskolába.
  • Az osztályteremben is érdemes emlékeztető listákat használni, például az íróasztaluk szélén, amelyen egyszerűen követhetik, milyen eszközöket kell előkészíteniük egy-egy óra előtt. (Pl. "Ceruza, radír, vonalzó - indulás a matekórára!")
  • Otthon készíthetünk számukra egy "teendőtáblát", ami a délutáni rutinra segít emlékezni. (Pl. "Uzsonna → Házi feladat → Szabad játék")


  1. Használd ki a rutinok és az automatizált emlékeztetők kiszámíthatóságát!

Az ADHD-s gyerekek számára nagy segítség, ha a napjuk kiszámítható, és nem kell minden egyes döntést újra meghozniuk. Az ismétlődő szokások leveszik a vállunkról a döntéshozás terhét, és biztonságot adnak.

  • Készítsünk iskolatáska-ellenőrző listát, amelyet minden este közösen átnézhetünk (pl. "Tolltartó ✔ Matekfüzet ✔ Uzsonna ✔").
  • A reggeli rutin megkönnyítéséhez állítsunk be időzítőt, amely segít az időkeretek betartásában. (Pl. 10 perc felöltözés, 10 perc fürdőszoba, 15 perc reggeli, 5 perc indulás.) Az időzítő segít a gyerekeknek átlátni az idő múlását, strukturálja a reggeli készülődést, és csökkenti a halogatás esélyét.


  1. Találd meg a gyerek számára a legjobb tanulási környezetet!

Az ADHD-s gyerekeknek sokféle tanulási stílusuk lehet, ezért érdemes kitapasztalni, hogy számukra milyen környezet és mód működik a legjobban.

  • Van, aki ülve, szabályosan az asztalnál tud a legjobban figyelni, míg mások mozgás közben, például sétálva tanulnak hatékonyabban.
  • Egyes gyerekek szívesen tanulnak elfeküdve egy szőnyegen vagy párnák között, mások pedig hintázva vagy állóasztalnál érzik magukat a leghatékonyabbnak.
  • A zajszint is nagyban befolyásolhatja a tanulást. Van, aki a teljes csendet igényli, mások halk, monoton háttérzajjal, vagy halk zenével képesek koncentrálni, és megint mások épp egy nyüzsgő közösségi térben képesek a leginkább elmerülni egy-egy koncentrációt igénylő feladatban.

Fontos, hogy a tanulási környezet igazodjon a gyerek egyéni igényeihez, és közösen találjátok meg azt a módot, ami valóban segíti őt a koncentrációban.


  1. Hangold a feladatokat az aktuális energiaszinthez!

A gyerekek energiaszintje és figyelme ingadozik a nap folyamán, ezért érdemes ehhez igazítani a nehezebb feladatokat.

  • A legnagyobb odafigyelést igénylő feladatokat időzítsük a nap elejére, vagy rögtön egy kis szünet után.
  • Ha a gyerek gyógyszert szed, érdemes a legösszetettebb feladatokat a gyógyszerhatás csúcspontjára időzíteni.


  1. Adjunk gyors jutalmakat és azonnali megerősítést!

Az ADHD-s gyerekek számára különösen fontos, hogy a teljesítményük elismerése azonnal megtörténjen, nem pedig távoli jutalomként lebegjen a szemük előtt. Ha hosszú idő telik el a cselekvés és az elismerés között, az jelentősen csökkenti a motivációt. A gyors, kézzelfogható megerősítések segítenek abban, hogy a gyerek megtanulja: az erőfeszítésének van értelme, és érdemes kitartani.

  • Alakítsunk ki mini-jutalomrendszert, például: ha három házi feladatot befejezett, utána játszhat 10 percet a kedvenc játékával, vagy választhat pl. egy matricát.
  • Használjunk szóbeli megerősítést akkor is ha számunkra valami nagyon evidens dolgot teljesített, pl. "Nagyon szenvedtél már az utolsó feladattól, össze is csaptad a végét, meg anyáztál is közben, de tudod mit? Mégis megcsináltad,  befejezted, és ez a valódi erő. Büszke vagyok rád!"
  • Fontos, hogy a dicséretünk konkrét legyen. Ne csak azt mondjuk, hogy "Ügyes voltál!", hanem igyekezzünk minél pontosabban kifejezni, hogy mit csinált jól, mi tetszett nekünk benne, mi érintett meg abból, amit láttunk, hallottunk tőle stb. 


  1. Ismerjük el haladásként a kis lépéseket is!

Az ADHD-s gyerekek nap mint nap komoly belső küzdelmet vívnak olyan feladatokkal, amelyek másoknak természetesnek tűnnek. Egy-egy házi feladat befejezése, egy önállóan összepakolt iskolatáska vagy egy öt percig tartó figyelem egy feladaton számukra valódi teljesítmény.

Ezeket az apró lépéseket szülőként és pedagógusként hajlamosak vagyunk természetesnek venni, nem észrevenni, és főleg nem haladásnak aposztrofálni, - pedig kulcsfontosságú lenne rászoknunk erre, hiszen a gyermeknek ezek a megerősítések jelentik a sikerélményt. 

Minél többször tapasztalja meg gyermekünk, hogy az erőfeszítéseit elismerik, annál erősebbé válik a belső motivációja, annál szívesebben fog újra és újra próbálkozni, még akkor is, ha a feladat nehéz.


Összegzés

Az ADHD-s gyerekeknek nem szigorra, hanem okos támogatásra van szükségük. A megfelelő kapaszkodókkal – nagy türelem és egy kis kreativitás, játékosság mellett – képesek lesznek megugrani a kihívásokat.

Ha szeretnéd a blogcikkben bemutatott módszereket a gyakorlatba is könnyedén átültetni, ismerd meg a Spiribuuu legújabb kiadványát: Pörge és az Idő Kerekét! Ez a letölthető mesés munkafüzet ADHD-s gyerekeknek és szüleiknek készült. Segít megérteni, hogy mi zajlik a gyerekekben, támogatja őket abban, hogy el tudjanak kezdeni és végig is tudjanak vinni egy-egy feladatot, és közben erősíti a szülő-gyerek kapcsolatot is.

A történet főhőse, Pörge, egy különleges kis kenguru, aki saját ritmusát és erejét fedezi fel egy kalandos utazás során. A munkafüzethez érdekes kérdések, önreflexióra ösztönző feladatok, azonnal használható "trükk kártyák", híres ADHD-s emberektől származó inspiráló idézetek és szülői útmutató is tartozik.

"Pörge és az Idő Kereke" már elérhető a Spiribuuu webshopban!
Tartalomhoz tartozó címkék: tanulási nehézségek_ motiváció

Kapcsolódó termékek

Pörge és az Idő Kereke - Egy ADHD kaland, ahol a kihívásokból szupererők születnek!

6.990 Ft
Kívánságlistára teszem