Blog

Hogyan támogasd az ADHD-s gyermeket, hogy el tudja kezdeni és végig is tudja vinni a feladatait?
Az ADHD-s gyerekek többsége nem azért áll ellen, fejezi be idő előtt vagy felejti el a feladatait, mert lusta vagy nemtörődöm volna, hanem esetükben az agy irányító központja – és ezáltal a végrehajtó funkciók – nem mindig működnek megbízhatóan.
Ennélfogva nem túl hatékony megoldás, ha folyton csak elmarasztaljuk a hiányosságaikért, és az sem, ha „még többet gyakoroltatjuk” őket. Többet használ, ha olyan külső kapaszkodókat adunk a kezükbe, amelyek segítenek nekik elkezdeni a feladataikat és fókuszáltnak maradni munka közben.
Ebben a blogcikkben összegyűjtöttünk néhány egyszerű, de eredményes módszert, amelyek segíthetnek az ADHD-s gyerekeknek az otthoni és iskolai teendők könnyebb elvégzésében.

Semmibe vesz a gyerekem, nincs rá hatásom. Mit tegyek?
Kedves Enikő, Spiribuuu!
Úgy érzem, elértem a határaimat. Nem tudom, hol rontottam el, de a 12 éves fiam úgy bánik velem, mintha egy senki lennék. És ami még rosszabb: nem tudom, hogyan változtassak ezen.
Minden reggel ugyanaz a harc megy. Szólok neki, hogy keljen fel, de csak morog, a fejére húzza a takarót, és ha újra próbálkozom, rám förmed: „Hagyjál már békén, úgyis később megyek!”

Szikramesék avagy Mesék arról, hogyan teremtjük a valóságunkat
Van három gyermekem. Három csodálatos, különleges lény, akik napról napra bontogatják a szárnyaikat ebben a világban. És van egy hivatásom: iskolapszichológusként évek óta figyelem a gyermekeket – az örömeiket, a küzdelmeiket, a felfedezéseiket. Figyelem, ahogyan egy kisgyermek tündöklő magabiztossággal indul el az életbe, majd ahogy telnek az évek, valami lassan megváltozik.
Egyre több gyerek mondja azt nekem: „Nem vagyok rá képes.” „Úgyse változik semmi.” „Én ilyen “pontpontpont” vagyok...”

Bánj kedvesen magaddal és másokkal! 5 ingyenes munkalappal a Sárga Naplóból

Hogyan kezeld a bolti hisztit?
Kedves Spiribuuu!
Tegnap a Sparban vásároltunk Áronnal, a négyéves kisfiammal. A karácsony után még maradt néhány játék a polcokon, köztük egy hatalmas Transformersz-robot, amit Áron azonnal kiszúrt magának. Amikor közöltem vele, hogy nem vesszük meg – hiszen annyi mindent kapott az ünnepek alatt –, kitört a vihar.

Miért és mire jók a beszélgetőkártyák?

HELP! Miért utálnak, és miért nem barátkoznak velem a többiek?
Iskolapszichológus foglalkozásaim keretén belül gyakran játszom a gyerekekkel "bolond iskolásat", vagy „idegesítően viselkedőset”, hogy a nevetésen és az örömön keresztül oldhassam az iskolai stresszt, és játékosan taníthassak nekik alapvető dolgokat a társas érintkezés bizonyos szabályairól.
Azon túl, hogy a túlzások és a bolondozás fokozza az együttműködési készséget és gyógyító nevetéssel járnak együtt, még egy meglepő hozadéka lett ezeknek a játékoknak. A gyerekektől kapott „idegesítő viselkedés” játékötletekből szép lassan összeállt egy listám arról, hogy mi az, amit általában bizarrnak és zavarónak ítélnek az osztálytársaikban.

Barátságban a testemmel
Örömmel jelentem be, hogy megjelent legújabb kiadványunk, a Barátságban a testemmel interaktív napló, ami rendkívül hasznos segítség lehet olyan tizenéves lányoknak, akik túlságosan elégedetlenek a saját külsejükkel és túl sokat aggódnak azon, hogy mások mit gondolnak róluk.
Ebben a blogcikkben meg szeretném osztani veletek a napló bevezetőjét, - hátha ezáltal Ti is kedvet kaptok ahhoz, hogy barátságosabbá formáljátok a saját testetekkel való viszonyotokat.

Ofők figyelem! Terjesszünk Kedvesség Vírust az osztálytermekben!
Legújabb tanári segédletünket külföldi tartózkodásunk ihlette, - úgyhogy máris van egy jó oka annak, hogy ebben a tanévben épp itt lakunk Mallorcán.
A gyerekeim itt egy spanyol-angol nemzetközi kéttannyelvű iskola padjait koptatják, és az órák felén, amelyek spanyolul (vagy épp katalánul) folynak szerintem csak bámulnak ki a fejükből, de édesanyjuk legnagyobb örömére van egy olyan órájuk, hogy „Emotional skills”, (magyarul Érzelmi készségek óra).
